Yeni otomobillere getirilen zorunluluklar açıklandı!

Yeni otomobillere getirilen zorunluluklar açıklandı!

Sürücü ve yolcuların can güvenliği için yeni nesil otomobillerde bir dizi güvenlik önlemi bulunuyor. Yeni teknolojilerle kişilerin can güvenliği kontrol altına alınıyor. Bu teknolojiler her geçen gün daha da artıyor. Hükümetler tarafından da desteklenen teknolojiler yavaş yavaş zorunlu hale getirilmeye başlandı. Son olarak, Avrupa Birliği yeni nesil otomobillere getirilen zorunlulukları açıkladı.

Avrupa Birliği, 2022 yılı itibariyle Avrupa Birliği‘nde satılan her otomobilin hız sınırının ve sarhoş kişilerin araç kullanmasını engelleyecek teknolojilerin yer alacağını duyurdu. Yani sürücüler, Avrupa Birliği hız sınırı ve diğer uygulamaları sayesinde ne olursa olsun belli bir hızın üstüne çıkamayacak. Aynı zamanda sarhoşken otomobil süremeyecek. Tüm bunlar otomobil tarafından kontrol edilecek ve sürücünün insiyatifine bırakılmayacak.

Sürücünün sarhoşken yola çıkmasını engelleyecek olan bu teknoloji, kişinin nefesine dayalı olarak çalışacak. Araçta bulunan sensörler, kişinin sarhoş olup olmadığını nefesindeki promil miktarından anlayabilecek. Bu sırada sürücünün herhangi bir ekstra işlem yapmasına da gerek yok.

Avrupa Birliği hız sınırı şartı ile bırakmayacak!

Yeni otomobil modellerinde gelmesi zorunlu olan bu teknolojilerin bu kadarla da kalmayacağı belirtiliyor. Bu özellikler arasında; şerit takibi ve gelişmiş acil frenleme sistemi gibi teknolojiler de yer alıyor.

Avrupa Birliği Komitesi Başkanı Elżbieta Bieńkowska, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Zorunlu hale gelecek yeni gelişmiş güvenlik özellikleri ile, emniyet kemerlerinin ilk kez tanıtıldığı gibi aynı tür etkilere sahip olabiliriz. Yeni özelliklerin çoğu, özellikle üst düzey araçlarda zaten mevcut.”

Avrupa Parlementosu’nun bu yeni düzenlemelerinin Eylül ayında kesin olarak onay alması bekleniyor.

Hız ve alkol yüzünden yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiğini belirten Avrupa Birliği, bu hamlesiyle birlikte ölüm oranlarını ciddi oranda azaltmayı planlıyor.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ