PS3 3000’LER VE SÜPER SLİM KIRMA OYUN YÜKLEME ANLATIMI

PS3 3000’LER VE SÜPER SLİM KIRMA OYUN YÜKLEME ANLATIMI

 

 

Ps3 3000 veya Süper Slim ( 4000  modelleri ) Kırma ve Oyun Yükleme işlemi

 

Ps3 3000 modeller ile Ps3 süper slim modellerinin kırık oyun yükleme işlemleri aynıdır. Yani Ps3 3000 serilerine özel veya süper slim modellerine özel bir uygulama yoktur. Ps3 süper slim kırma yani oyun yükleme işleminde hafızaya çok ihtiyaç duyulduğundan, Ps3 12 gb’lik konsollarda 

Ps3 süper slim veya ps3 3000 modeli konsolumuzun olduğunu varsayalım. Kırma işlemi yapmak istiyoruz içerisine oyun yüklemek istiyoruz adımları tek tek yapmanız gereklidir eğer adımlardan birini atlarsanız oyununuz çalışmayabilir.

Ps3 system versiyonumuza bakalım. 4.84 olması gerekiyor. Buna bakmak için Ps3 ana menüsünden SİSTEM AYARLARI’na girip SİSTEM BİLGİLERİ’ne bakmalıyız orada 4.84 versiyon yazıyorsa diğer adımlara geçebilirsiniz. Eğer yazmıyorsa Ps3 süper slim veya 3000 modelleri farketmeksiniz Ps3 4.84 versiyona güncellememiz gerekmektedir.

Ps3 4.84 Güncelleme ( Bu güncelleme sadece Orjinal Ps3’ler için yani kırık CFW multimanlı konsol sahipleri kesinlikle kurmayınız )

PS3 4.84 OFW TIKLAYIN

Linkten 4.84 OFW dosyasını indirin. Klasör dizilimlerini ben yaptım uğraşmayın diye. İçerisinden çıkan PS3 klasörünü FLASH bellek veya harici HDD’nin içerisine kopyalayın bu bellek FAT 32 formatlı olmak zorunda. Eğer NTFS formatında ise bilgisayardan tekrar formatlayarak FAT23 seçeneğini seçerseniz formatı FAT32’ye döner. Döndükten sonra dediğim gibi PS3 klasörünü belleğe kopyalayınız.

Resimdeki gibi güncelleme bölümüne geliniz. Usb flash diski Ps3’ün USB girişine takın ve güncelleme işlemine başlayın. İşlem bittikten sonra Ps3 3000 veya Ps3 süper slim modeliniz 4.84 versiyonuna gelmiş olacaktır.

Ps3 3000 ve süper slim kırma işlemi veya oyun yükleme işlemi bundan sonraki kısım bilgisayarla olduğundan Ps3 konsolumuzu kapatabiliriz.

 

Ps3 Süper slim ve Ps3 3000 modelleri oyun yükleme

İnternetten Ps3 oyunlarını indirdiğinizi farz ediyorum. Örneğin Fifa 2019 oyunu indirdiniz bilgisayarınıza mevcut.

PS3 LICDIR ve LiC.DAT

Bazı oyunların içerisinde  LICDIR klasörünün içerisinde LİC.DAT dosyası yoktur bu dosya olmadan CONVERT işlemi yapmayınız. Oyunuzun kodu ile bu dosyayı internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Oyun kodunuzu vericeğim internet adreinin arama bölümüne girip indirebilirsiniz. İndirdikten sonra oyunun içindeki LICDIR klasörünün içerisine kopyalayınız ve devam ediniz.

TIKLAYIN 

Gerekli programları linkten indirebilirsiniz. GAME_COVERT

 

İndirdiğiniz programların içerisindeki Game_Covert klasörünü masa üstüne kopyalayın, içerisine girdiğinizde CONVERT.BAT ve  make_npdata.exe dosyalarının olduğunu göreceksiniz. Bu şekilde kalsın burası. Fifa 19 oyunumuzun içerisine girelim, içerisindeki dosyalar resimdeki gibi olucaktır.

 

Oyun klasörünün içerisindeki PS3_GAME klasörünü GAME_CONVERT klasörünün içerisine kopyalayalım. Kopyalama biraz zaman alabilir oyununuzun büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Burada önemli olan GAME_CONVERT klasörü ve oyunun içerisinden aldığımız PS3_GAME klasörleri bilgisayarınızın C. sürücüsünde yani masa üstünde olması gerekmektedir. Harici hdd veya başka bir sürücüde olması sorun yaratabilir.

 
 

Resimdeki gibi dosyaları hazırladınız. Şimdi gelelim oyunumuzu convert etmeye. Bunun amacı elimizdeki klasör şeklindeki oyunun PSN oyunu gibi gözükmesini sağlamak. Bu yüzden convert programını kullanıyoruz.

Convert.BAT’a tıklıyoruz ve siyah bir ekran açılıyor. Bu ekranda oyunun PSN ismini yazıp enter tuşuna basıyoruz. Ps3 oyununuzun kodu oyunu indirdiğinizde yanında yazmaktadır. İndirdiğim Ps3 oyununun dosya ismiBLES02258 -[FİFA19] olduğundan BLES02258 kodu oyunumuzun kodudur. Bu kodu şu şelikde yazıyoruz siyah ekrana, NPEB02258 YAZIP ENTER TUŞUNA BASIYORUZ VE CONVERT İŞLEMİ BAŞLIYOR.

Buradaki önemli konu, Oyunun kodu BLES02258 tü ama ben NPEB02258 yazdım convert etmek için. Sizin elinizdeki BLUS veya BLES kodları ile başlayabilir bu kodlara uygun olanları aşağıdaki listeden bakarak siyah ekrana yazabilirsiniz.
 

BCJS ise NPJA yazıp kod numarasını yazıcaksınız.
BLJM ise NPJB yazıp kod numarasını yazıcaksınız.
BCAS ise NPHA yazıp kod numarasını yazıcaksınız.
BLAS ise NPHB yazıp kod numarasını yazıcaksınız.

BCES ise NPEA yazıp kod numarasını yazıcaksınız.
BLES ise NPEB yazıp kod numarasını yazıcaksınız.
BCUS ise NPUA yazıp kod numarasını yazıcaksınız.
BLUS ise NPUB yazıp kod numarasını yazıcaksınız.

Kod numarası dediğim sayısal olarak yazan, yukarıda yazdığım gibi 02258 yazan yer kod numarası yazıcaksınız dediğim yerdir.

Yukarıdaki kodlamaları yaptınız ve ENTER tuşuna basın. İşlem bitene kadar bekleyin. işlem bittikten sonra. GAME_CONVERT klasörünün içerisinde oyunun çevrilmiş halini göreceksiniz.

PS3 OYUN GÜNCELLEMESİ

Ps3 oyunumuz covert edildi fakat daha işlemimiz bitmedi. Şimdi oyunun güncelleme dosyasını indirmemiz gerekiyor.

Bu siteden güncelleme dosyasını indiricez. TIKLAYIN

 

Oyun kodunu resimde gösterdiğim yere yazın ve Find Update’i tıklayın gelen ekranda dosyayı indirin.

Oyun güncellemesiniz indirdikten sonra PkgView Programını linkten indirin. Tıklayın

Pkg.viewer klasörüne tıklayın içerisinden resimdeki gibi exe dosyası olucak. Buraya daha önceden indirdiğimiz oyun update yani güncelleme dosyasını kopyalayalım.

Resimdeki gibi gözükecektir.

BLES02258 Yazan yere gelin ve klasöre çıkartın. Çıkartma işlemi bittikten sonra. PKG.viewer klasörünün içerisinde BLES02258 klasörü gözükecektir. Bu klasörün içerisindeki EBOOT.BİN dosyasını kopyalayıp NPEB02258 klasörünün içerisindeki USDIR klasörünün içerisine kopyalayın. İşlem bittikten sonra 2 adet dosyamız olmuş olacak. EBOOT.BİN ‘li NPEB02258 klasörümüz vede BLES02258 klasörlerimiz. Bu iki dosya bir çalışır yani biri olmadan diğeri çalışmayabilir.

Oyunumuz hazır. Artık Ps3 konsolumuza aktarmaya geçelim.

Ps3 3000 ve Süper Slim Kırma İşlemi ve Oyun Yükleme Anlatımı.

Ps3 CFW yani kırık Multiman’lı bir ps3’e ihtiyacımız olacak. Olmadan da yapılabilir fakat. Bunun anlatımını yani PS3 cfw’li multimanlı bir konsol olmadan nasıl PS3 3000 ve ps3 süper slim modellerine oyun yüklenir daha sonra detaylı anlatımını yapacağım.

Kırık bir Ps3 multimanlı, versiyonu 4.84 CFW bu versiyona geçmek için linkte tıklayıp yönergeleri izleyebilirsiniz.  PS3 4.84 CFW İÇİN TIKLA ( SADECE KIRIK PS3 YANİ CFW MULTİMAN YÜKLÜ PS3’LER İÇİNDİR )

Ps3 kırık multimanlı konsolumuzu çalıştırıp Multiman’ın içine girelim. İçerdeyken Start ve Selecttuşlarına aynı anda basalım resimdeki bölüm gelicek.

PS3 CFW’Lİ PS3’TEN PS3 3000 SERİLERİ VEYA SÜPER SLİM’LERE KOPYALAMA

Bu menü geldiğinde hazırlamış olduğumuz oyunumuzu Flash belleğe atın veya attınız farzedelim Kırık ps3’e yani multimanlı konsolumuzun USB girişine takalım.

Burdaki işlemiz Falsh belleğimizdeki hazırlamış olduğumuz oyunu Ps3 cfw’li makinamıza kopyalamamız. USB ye girelim ve x tuşu ile BLUS02258 klasörünü be NPEB02258 klasörlerini işaretleyip yuvarlak tuşuna basıp KOPYALA seçeneğini seçin. DAHA SONRA GERİ GELEREK HDD0’a girelim ve game yazan yerin içerisine girip tekrar yuvarlak tuşuna basıp YAPIŞTIR’ı seçin. İşlemin bitmesini bekleyin.

İşlem bittikten sonra Ps3 cfw’li makinamızı kapatalım.

Şimdi yüklediğimiz oyunun Ps3’te görünmesini sağlayacağız. Power tuşuna basılı tutalım tekrar kapanana kadar elimiz orada kalsın. Kapandıktan sonra tekrar POWER tuşuna basalım ve iki kere bip bip yaptıktan sonra elimizi çekelim. Ekrana menü gelicek kablo ile PS3 kolunu bağlayalım ve VERİ TABANINI YENİDEN OLUŞTUR‘a tıklayıp bekleyelim. Ps3 ekranı gidip gelicek. Ve oyunumuz PS3’ün ana menüsünde görünecektir.

İşlemimiz bitti oyunumuzu PSN versiyonuna çevirdik. Ps3 cfw’li konsolumuza atıık herşey tamam şimdi sıra geldi bu oyunu PS3 3000 veya Ps3 süper slim konsolumuza kopyalamaya.

İki Ps3’üde çalıştıralım. Eternet kablosu ile birbirlerine bağlayalım.

Ps3 cfw’li konsolda ana menüde veri aktarma bölümüne girelim 1. seçeneği seçelim.

Ps3 3000 serileri veya ps3 süper slim’de de aynı şekilde veri aktarmaya girelim ve 2. seçenegi seçelim.

Ps3 3000 serileri vede süper slim modellerinde bu işlemi yaparken format atılması zorunludur bu uyarıyı ekranda size gösterecek herşeyiniz silinecektir bilginiz olsun.

Transfer işlemi bittikten sonra PS3 3000 Serilerinde vede ps3 süper slim modellerinde artık oyunu ana ekranda görebilir ve oynayabilirsiniz.

 

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ